o intrebare :)

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

o intrebare :)

Mesajde dangu » Mie Mar 28, 2007 14:31

buna ziua, prefer sa imi pastrez anonimatul din diverse motive. as vrea sa va intreb, baiat fiind, care este dimensiunea unui penis capabil ..nu doar suficient...dar nici extraordinar.ma refer atat la lungime cat si la circumferinta. aceasta intrebare v-o adresez pentru ca inca de cand sunt copil am o obsesie cum ca penisul meu nu ar fii destul de dezvoltat, asta poate ori din cauza ca nu ma vad cum ii vad pe altii din exterior si am doar o perspectiva de sus ori ca am vazut destui oameni cu penisuri mai mari cu diverse ocazii in special in vestiar.
va multumesc anticipat!
Make love not war! :D
dangu

raspuns

Mesajde Sexolog » Sâm Mar 31, 2007 22:46

Dimensiunile penisului variaza in functie de varsta. La copii este intre 2-2,5 cm, inainte de pubertate intre 2,5-5 cm, iar odata cu pubertatea creste puternic ajungand la adult, in stare de repaus (stare flasca) la cca. 10 cm lungime si o circumferinta de 8-9 cm. In erectie penisul are in medie 15 cm lungime si o circumferinta de 10-12 cm. Aceste dimensiuni sunt trecute in manualele de specialitate si reprezinta o medie. Dimensiunile sub/peste cele medii, nu sunt anormale, importanta este compatibilitatea intre parteneri. Vaginul femeii are in medie 8 cm, dar exista si vagin scurt (4 cm), sau vagin lung (14 cm). In functie de dimensiunea vaginului partenerei, un penis poate fi potrivit, prea mic sau prea mare! Daca totusi se ajunge la concluzia ca dimensiunea nu este multumitoare, exista metode de crestere mecanice (pompe de vid) sau pe baza de creme (XXL, maca guarana).
Sexolog

Mesajde dangu » Dum Apr 01, 2007 14:25

va multumesc pentru raspuns, m-ati linistit :)
Make love not war! :D
dangu

Înapoi la Intreaba sexologul