Va rog raspundeti! ! ! !

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

Va rog raspundeti! ! ! !

Mesajde paula » Sâm Mai 05, 2007 0:16

Am 24 de ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 8 ani;el are 27 ani.Relatia noastra e una mai''agitata'',in sensul ca amandoi suntem doua caractere foarte puternice si mereu vrem,fiecare,sa ne impunem punctul de vedere! Problema noastra,e ca noi nu mai facem de mult timp dragoste :cry: Adica trecem peste preludiu si ne concentram doar asupra sexului in sine...pana acum 1 luna,prietenul meu obijnuia sa termine destul de repede(adica maxim 20-30 min,noi avand contact sexual doar o data-de doua ori pe sapatamana),dar la ultimele 3 contacte sexuale,nu a mai putut efectiv sa termine...dupa cateva minute de contact sexual,nu mai era excitat deloc si ''i se lasa'' pur si simplu :cry: Recunosc ca,lucreaza de luni-vineri,de la 6:00-15:00,dar lucrul acesta il facea si inainte...Nu stiu efectiv ce sa fac si mai ales nu inteleg de ce trecem prin toate astea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Va rog sa ma ajutati printr-un rasp.amplu si concret! ! ! !
Va multumesc.
paula

raspuns

Mesajde Sexolog » Dum Mai 20, 2007 12:17

Cateva din cauzele acestei situatii in care ati ajuns, le-ai enuntat si singura. Faptul ca sunteti doua caractere puternice, ca doriti sa va impuneti punctul de vedere. In primul rand comunicarea este foarte importanta. A vorbi despre nevoile fiecaruia, deschis, cu calm si intelegere. Rutina este un lucru care poate sa apara intr-o relatie de lunga durata. Daca la asta se mai adauga si oboseala, stresul si lipsa de comunicare, rezultatul este cel pe care l-ati descris. Incercati sa evaluati corect cauzele care au dus la aceasta situatie si sa le eliminati treptat. Sa evaluati corect relatia, implicarea fiecaruia si modul in care raspundeti cerintelor celuilalt. Daca simtiti ca nu puteti fi obiectivi, o solutie este terapia de cuplu. Un sfat concret nu pot emite pentru ca de obicei in astfel de situatii trebuie ascultate ambele parti.
Sexolog

Înapoi la Intreaba sexologul