modificarile vaginului in timpul actului sexual

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

modificarile vaginului in timpul actului sexual

Mesajde mihaela » Lun Aug 13, 2007 18:37

salut! am o intrebare pt voi.am o relatie de 6 ani.in urma cu 1an am fost despartiti si am avut incercat sa am o alta relatie.recunosc k baiatul era mai "dotat" decat prietenul meu.am fost impreuna 3 luni si nu a mers.m-am impacat cu prietenul meu dar exista o problema,acum sustine ca vaginul meu nu mai este ca inainte si nu ma mai simte cand avem contact sexual.am si o secretie vaginal ffff abundenta care sporeste disconfortul.nu este nici o infectie mi s-a zic k este totul hormonal.lamuriti-ma cu un lucru,vaginul nu mai revine la marimea lui initiala?sau totul este legat psihic pt ca prietenul meu stie ca am avut contacte sexuale si cu o alta persoana.cum o pot rezolva? multumesc
mihaela

raspuns

Mesajde Sexolog » Mie Aug 15, 2007 21:36

Vaginul este un organ muscular, prin urmare foarte elastic. Este drept ca in timp, elasticitatea vaginului poate sa scada, dar asta se intampla in ani, lucru fiziologic de altfel. In situatia ta nu poate fi vorba de asa ceva. Prietenul tau se indoieste probabil de propria potenta (ideea ca poti eventual compara dimensiunile, il nelinisteste) si de aceea sustine acest lucru. Unii barbati accepta greu ca partenera lor a fost cu altcineva, pentru ca se simt amenintati de ideea comaratiei. Secretia vaginala este un semn de excitare si arata ca vaginul este pregatit pentru penetrare. Daca intr-adevar este prea abundenta, poate fi o cauza hormonala, situatie in care este bine sa consulti un medic ginecolog. Pentru a intretine elasticitatea vaginului exercitiile cu bile vaginale sunt cea mai buna recomandare (vezi sectiunea bile vaginale din dictionar http://www.besterotic.ro/jucarii-erotice.php#pg_8 ). Problema voastra poate fi indepartata daca discutati deschis si cu mult calm. Daca intr-adevar relatia voastra din punct de vedere emotional si fizic, este solida, veti trece peste acest moment.
Sexolog

Înapoi la Intreaba sexologul