vreau un sfat

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

vreau un sfat

Mesajde roxxy » Mie Ian 09, 2008 18:25

Buna.Vreau si yo un sfat.Am 15 ani si 7 luni...are ceva dak imi incep viata sexuala?Am o relatie suberba de 6 luni si ceva...e bazata f mult pe comunikre...ne iubim enorm.Victor are 18 ani si nu mai este virgin.El are toata rabdarea din lume cu mine.Inca de la inceput mi-a spus k ma va astepta pana cand eu ma voi simti pregatita.De vreo 2 luni incoace am vb f mult despre chestia asta...iam spus ce as vrea eu..cum as vrea sa fie....acum ma simt pregatita.Si aici am nevoie de un sfat.El mi-a spus k prima penetrare va fi fara prezervativ...apoi in kz k mie imi curge sange (exista probabilitate sa nu se intample ptr k am facut f mult sport de performanta)....ma va sterge si toate alea..si apoi isi va pune prezervativu..Acele cateva secunde adik dezvirginarea...poate avea urmari..?Vreau un sfat.Va rog mult.Multumesc.
roxxy

Raspuns

Mesajde Sexolog » Lun Ian 14, 2008 7:22

Daca ceri sfatul cuiva, probabil ca nu esti foarte convinsa ca vrei sa faci acest pas. Din punctul meu de vedere ai putea sa mai astepti. Inceperea vietii sexuale presupune o serie de responsabilitati si griji. Ai o varsta frumoasa de care sper sa stii sa te bucuri. Prioritare ar fi bine sa fie scoala, instruirea pentru viitor. Stiu ca totul pare (si poate ca si e!) foarte frumos acum, dar decizia inceperii vietii sexuale este una importanta, care e bine sa fie luata in cunostinta de cauza. Din modul in care scrii nu pari a fi foarte informata. Asigura-te ca stii tot ce trebuie despre bolile cu transmitere sexuala, metodele de contraceptie. Este indicat sa folositi prezervativul pentru ca poti ramane insarcinata, cu atat mai mult daca partenerul tau nu are foarte multa experienta.
Sexolog

Înapoi la Intreaba sexologul