Am o problema, pofta mare de sex, orgasm slab

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

Am o problema, pofta mare de sex, orgasm slab

Mesajde catalin » Dum Ian 27, 2008 17:53

Am 30 ani si ma ingrijoreaza o problema, ma masturbez zilnic, cateodata de 2 ori pe zi alte ori de 3, alteori si de 5 ori, problema mea este ca de la un timp am pofta de sex deci simt ca doresc sa fac, incepe erectia, insa cand ma masturbez excitatia nu are intensitate mare, are intensitate mica si evident duce la un orgasm dar slab deci placerea este de intensiate mica desi in imaginatia mea am aceias factori excitanti care uneori provoaca orgasme tari, alteori nu, asa cum se intampla acum.
De exemplu de pe 22 decembrie, 13 zile am avut orgasme tari in fiecare zi desi ma masturbam de 5 ori pe zi, dupa 13 zile iar a revenit problema care era si inainte de 22 decembrie.
Am considerat ca o fi din cauza abuzului pentru ca m-am masturbat in ultimul timp de 5-6 ori pe zi, am facut pauza 41 ore, apoi m-am masturbat iar, am avut eu orgasm un pic mai tare insotit de ejaculare de data asta (ca inainte nu mai aveam sperma pentru ca faceam des), insa...tot nu a fost excitatia foarte puternica, iar la a doua masturbare sau a doua zi la fel tot slabe orgasme.
Nu conteaza insa daca ejaculez multa sperma sau putina, in ambele cazuri uneori am avut orgasme puternice (chiar si fara sperma din cauza nr mare de masturbari), alteori slabe.
Ce se intampla ? O avea legatura faptul ca fac sala sport 4 zile pe saptamana si ma simt epuizat in timpul in care fac ? Adica in sensul ca nivelul testosteronului este scazut de asta ?
Se inhiba ceva in creier si impiedica excitatia sa aiba intensitate mare ?!
Astept o parere daca se poate.
catalin

raspuns

Mesajde Sexolog » Mar Ian 29, 2008 19:24

Inceara sa nu transformi viata sexuala si tot ce tine de ea intr-o problema de statistica. Lipsa componentei afective poate sa duca in timp la lipsa placerii. Masturbarea nu este un lucru negativ, dar practicata in exces, cum inclin sa apreciez ca este in cazul tau, poate avea efectele cu care te confrunti. Cantitatea de testosteron poate fi determinata prin teste endocrinologice si nu cred sa fie cauza problemelor tale.
Sexolog

Mesajde catalin » Mar Ian 29, 2008 23:40

Nu transform problemele in statistica, insa am vazut cum merge, partea afectiva la mine nu prea conteaza intrucat sunt masochist psihic, detaliile le-am pus la "Comunitati sexuale" si chiar as vrea sa mi se dea un raspuns si la ce am intrebat acolo, deci factorii excitanti psihici exista care-s altii decat afectivitatea, insa au acelas efect in cazul meu.
Nu pricep ceva insa, deci dupa pauza de 2 zile sa zicem, o excitatie cam slaba ma conduce catre o dorinta de a avea orgasm, insa mai mult dorinta este psihica decat dorinta data de o puternica excitatie, e adevarat ca incepe erectia la inceperea masturbarii, excitatie slaba finalizata cu orgasm slab insa cu jet de sperma bogat datorita pauzei, nu fac pauza mare, acelas orgasm slab insa fara sperma deci e cam tot aia ca placere ! Nivelul de testosteron se ocupa doar cu cantitatea de sperma ce se ejaculeaza, sau se ocupa in mod special cu excitatia aceea puternica care duce la un orgasm puternic, exact ce nu am eu ?
Ca daca cantitatea de testosteron nu este doar reflectata in cantitatea de sperma, ci in special in excitatie, insemna ca e ceva neinregula cu testosteronul.
Sunt foarte curios care din cele 2 variante e valabila.
Deci cu alte cuvinte, ce se intampla la un barbat cu nivel de testosteron mic, ce se intampla la un barbat cu nivel de testosteron mare ?!. Ca asa putem compara.
Cel cu testosteronul mic nici nu are sperma, nici nu are orgasm puternic, doar pofta psihica nascuta din excitatia slaba ?!
Cel cu testosteronul mare are si sperma multa, are si excitatie teribila, sau doar sperma multa dar nu neaparat excitatie puternica ?!
Exista cumva vreun cabinet unde ma pot duce sa discut cu un sexolog fata in fata ? Ca nu prea cunosc unde.

Si apropo, sufar de ejaculare tardiva ! Ce inseamna asta ? Deci ating mai greu orgasmul fata de ceilalti care se plang de ejaculare precoce. O masturbare facuta de mine dureaza cam 10 minute, cand o face o femeie dureaza 40 minute pentru ca obisnuit fiind zilnic de 17 ani pe masturbare, creierul meu nu prea e obisnuit cu femeia.
catalin

Înapoi la Intreaba sexologul