problema - sex neprotejat

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

problema - sex neprotejat

Mesajde aleex » Joi Mai 08, 2008 15:08

salut. am o intrebare, acum 2 saptamani eu cu prietena mea am avut un contact dupa niste jocuri erotice. ea este virgina, am introdus penisul da la o adancime f mica, si nici nu am ejaculat. intrebarea mea este daca avem de ce sa ne facem griji de o eventuala sarcina nedorita?
aleex

raspuns

Mesajde Sexolog » Mar Mai 27, 2008 5:24

Sarcina presupune ca sperma sa ajunga in vagin, iar partenera sa se afle in perioada fertila. Daca nu ai eliminat nimic in vaginul partenerei (chiar si la o "adancime" mica), este foarte putin probabil sa fi ramas insarcinata. Pe viitor, insa, nu mai repetati aceasta joaca. Barbatul poate elimina un lichid care contine spermatozoizi, fara sa-si dea seama, inainte de ejaculare. Virginitatea nu elimina posibilitatea aparitiei unei sarcini. Folositi prezervativul, care protejeaza si impotriva bolilor cu transmitere sexuala si informati-va mai mult asupra metodelor de contraceptie. Comunica cu partenera si identificati perioada fertila, pentru a va putea proteja suplimentar in acest interval.
Sexolog

Înapoi la Intreaba sexologul