Probleme de erectie sau nepotrivire sexuala?

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

Probleme de erectie sau nepotrivire sexuala?

Mesajde Dacos » Lun Iun 09, 2008 0:12

Am si eu o problema.Am de aproape trei ani o prietena cu care urmeaza peste o luna sa ne castorim.Problema e ca vreo sase luni am rarit partidele sexuale din cauza ca nu pot duce la bun sfarsit actul sexual, deoarece imi pierd erectia dupa cca 10 min de cand am inceput.Daca ma masturbez imi pastrez erectia pana ejaculez.A cui este vina?La inceput totul este ok dar la sfarsit este jale.Ne iubim reciproc, nu am inselat-o pana acum si nici ea.Sa fiu eu de vina?Sau ea sa nu ma atraga sexual, dar repet acest lucru nu mi se intampla la inceput.Va rog sa imi dati un raspuns sa stiu ce e de facut.Multumesc!
Dacos

raspuns

Mesajde Sexolog » Lun Iun 09, 2008 22:15

Din moment ce erectia se mentine prin masturbare, inseamna ca nu exista o problema organica. Mai curand este o reactie la un anumit factor de stress, care trebuie identificat. Este foarte posibil sa fi intervenit o anumita rutina, iar in acest caz este indicat sa schimbati ceva in modul in care faceti dragoste. Probabil ca "actiunea" urmeaza de fiecare data acelasi curs si de aceea la un moment dat erectia dispare. Faptul ca va intrebati daca va atrage sau nu sexual, e un semn ca ceva nu decurge cum v-ati dori sub acest aspect. Poate ca partenera a devenit "previzibila" si actul sexual nu mai are nimic nou sau care sa va trezeasca pasiunea. Asta nu are legatura cu sentimentul de iubire. Din mesajul dvs. percep nemultumirea (va iubiti, dar legatura fizica nu este pe masura sentimentelor), un oarecare sentiment de vinovatie (oare cu altcineva ar fi altfel??!), nesiguranta (ma atrage sau nu sexual?). Sentimentele contradictorii apar la multi barbati implicati in relatii stabile de lunga durata, mai ales in pragul casatoriei. Din punctul meu de vedere, raportat la ce ati scris aici, cred ca ar fi bine sa va raspundeti sincer la anumite intrebari, sa identificati ce anume va nemultumeste si sa discutati deschis cu partenera. Abordati pozitii noi, metode noi de stimulare, poate chiar mici "artificii" de genul jucariilor erotice.
Sexolog

Mentiune

Mesajde Dacos » Mar Iun 10, 2008 0:14

Am uitat cateva detalii, cred eu destul de importante.Am 29 ani,1.80m si 110 kg (este posibil ca si kg in plus sa afecteze?) si ar mai fi ca de ceva vreme fac exces cu cola (cam 2 l/zi) si sunt fumator.Banuiesc ca lucrurile iau alta intorsatura dupa aceste detalii ... sau poate nu.
Dacos

Înapoi la Intreaba sexologul