oare trebuie sa consult un psiholog

Intrebarile tale isi gasesc raspunsuri!!

oare trebuie sa consult un psiholog

Mesajde ralucat » Lun Noi 09, 2009 12:18

sunt casatorita de 16 ani si i-mi iubesc sotul ca la inceput.De ceva timp sotul avea fantezii cum ca m-ar vedea in pat cu alt cineva,lucru cu care nu eram de acord.Intr-o zi un prieten de a lui care ma simpatiza de mult timp,dupa ce au servit cateva beri m-a intebat daca nu mi-ar place un masaj.L-am acceptatsi am mers in dormitor,sotul ramanad la bucatarie.masajul s-a trasformat intro excitare puternica.a venit sotul,m-a imbratisat si asa i-am amplinit fantezia sotului.acum sotulare alte fatezii,de swing.am incercat dar nu suport sa-l vadcu alta.Culmea este ca ainceput sa-mi placa,mai ales ca prietenul sotului este exagerat de dotat.Credeti ca trebui sa merg la un psiholog.Mentionez ca in ciuda faptului ca in adolescenta sotul era foarte gelos acum parca nici nu s-ar intimpla nimic,ba il excita.
ralucat

raspuns

Mesajde Sexolog » Mar Noi 10, 2009 8:49

Limitele intr-o relatie sunt stabilite de cei doi parteneri implicati in acea relatie. Oamenii se schimba si este normal ca la un moment dat sa-si doreasca altceva. Important este ca acest altceva sa fie dorit de ambii parteneri si cand acest lucru se intampla, relatia trece intr-o alta etapa. Exista persoane care fac sex in aceeasi pozitie toata viata lor si se declara fericiti. Este "normalul" lor asa cum pentru altii relatiile de tip swing reprezinta momente de intimitate maxima. Ar fi bine sa discuti cu sotul tau despre toate dorintele lui, pentru a-l intelege mai bine. Daca aceste schimbari in viata voastra sexuala nu sunt impotriva vointei tale si mai mult, iti fac placere, nu cred ca este cazul sa mergi la psiholog. Important este sa comunici cu partenerul, sa-i vorbesti despre ceea ce simti tu in fata acestor provocari. Daca nu te simti pregatita sa faci fata acestor "fantezii" este bine sa spui acest lucru partenerului tau si sa incercati sa gasiti o cale de mijloc. Daca simti ca aceste schimbari te afecteaza, poti merge impreuna cu sotul la un consilier de cuplu, care sa va ajute sa gestionati mai bine situatia.
Sexolog

Înapoi la Intreaba sexologul